Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze bądź bezpieczny, nie daj się oszukać „wnuczkowi”

Data publikacji 19.02.2015

Pod takim hasłem, policjantka zajmująca się prewencją kryminalną, przeprowadziła spotkanie z seniorami zrzeszonymi w Uniwersytecie III Wieku w Kobyłce. Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „ na wnuczka, krewnego czy policjanta”. Niewątpliwie spotkanie to przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.


Dzień dobry. Halo, kto mówi? Jak to, kto? To ja, twój wnuczek! Nie poznajesz mnie , babciu? A, to Ty - Tomku? Tak, to właśnie Ja! Jak się czujesz babciu, co u Ciebie? Wiesz mam do Ciebie ogromną prośbę, pożycz mi trochę pieniędzy .....


Tak może przebiegać rozmowa z osobami, które wykorzystując naszą naiwność, podają się za członka naszej rodziny. Nieświadoma podstępu osoba, najczęściej w podeszłym wieku, pożycza pieniądze tzw. „wnuczkowi”. Niestety potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczona kwota przepada.


Wczoraj w Kobyłce, nadkomisarz Wioletta Zychnowska, na zaproszenie seniorów zrzeszonych w Uniwersytecie III Wieku,  przeprowadziła spotkanie profilaktyczne. Policjantka przekazała seniorom niezbędną wiedzę mającą na celu bezpieczeństwo osób starszych oraz jak nie stać się ofiarą oszustw metodą „ na wnuczka, krewnego” czy „ na policjanta” . Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, funkcjonariuszka uczyła i odpowiadała na pytania gospodarzy związane z innymi problemami jakie nurtują ludzi starszych, a mające bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo: w ruchu drogowym, w kontakcie z osobą obcą. Ponadto uczestnicy spotkania, chętnie dzielili się z funkcjonariuszką swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciagnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość.


Policjanci radzą:
Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.
W jaki sposób? Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podajacy się za "wnuczka", "krewnego", "policjanta". Na Państwa sygnały policjnaci czekają całą dobę pod numerem  22 60 33 222.

wz

Powrót na górę strony