Uważaj przy bankomacie - Aktualności - KPP w Wołominie

Aktualności

Uważaj przy bankomacie

Data publikacji 27.02.2017

Policjanci wołomińskiej Komendy ostrzegają przed złodziejami, którzy kopiują karty bankomatowe i okradają konta klientów z pieniędzy. Sprawcy skanują karty za pomocą specjalnych nakładek. Klienci bardzo często, dowiadują się o tym, iż zostali okradzeni dopiero wtedy, gdy bankomat odrzuca ich kartę z powodu braku wolnych środków na koncie. Policjanci radzą, co robić, żeby nie paść ofiarą złodziei.

Wprowadzenie elektronicznych form płatniczych pociągnęły za sobą wykształcenie i rozwój nowych form przestępczości bankowej. Sprawcy bezprawnie kopiują zawartość paska magnetycznego karty bankomatowej lub kredytowej, w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty. Taki duplikat karty działa tak samo jak karta oryginalna. 

Oszuści, na otwór, w który wsuwana jest karta bankomatowa instalują specjalistyczne urządzenie - czytnik kart. Natomiast na klawiaturę specjalną nakładkę, która rejestruje kod pin w trakcie jego wpisywania. Często montują także kamery. Umieszczają je dosyć wysoko, aby mogły odczytać wystukiwany pin.

Aby uchronić swoją kartę, musimy przed dokonaniem transakcji w bankomacie sprawdzić, czy:

• czytnik kart nie wygląda podejrzanie;
• klawiatura bankomatu jest równa lub nie jest lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy;
• czy do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia - odstające elementy.

Bardzo ważne jest, aby przy każdym pobieraniu pieniędzy z bankomatu zasłaniać ręką klawiaturę. Pamiętajmy również, aby na bieżąco sprawdzać saldo naszego rachunku oraz wyciągi z kart i kont. Każde podejrzenia, co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.

ts/wykorzystano mat. KGP

 
  •