Jak uniknąć kradzieży paliwa - Aktualności - KPP w Wołominie

Aktualności

Jak uniknąć kradzieży paliwa

Data publikacji 27.02.2017

Co jakiś czas w powiecie wołomińskim odnotowujemy przypadki kradzieży paliw z samochodów, głównie ciężarowych. Policjanci podają kilka rad jak uchronić się przed kradzieżą paliwa z samochodu. Jednocześnie apelują: w przypadku zauważenia, że w rejonie zaparkowanych ciężarówek bądź zbiorników z paliwem pojawiają się podejrzane osoby, radzimy bezzwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji. Im szybsza będzie reakcja obywatela, tym skuteczniejsza może być policyjna interwencja.

Złodzieje działają zwykle nocą. Z zaparkowanych aut spuszczają paliwo, przy okazji niszcząc elementy baku lub wyłamując klapkę zabezpieczającą dostęp do niego. Dlatego też, mińska Policja przypomina, jak powinniśmy zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą paliwa.

Samochód stojący na niestrzeżonym parkingu, w odosobnionym miejscu na trasie, podczas przerwy w podróży lub postoju w oczekiwany na kolejny załadunek, stanowi idealny cel dla złodzieja. Pełny, niezabezpieczony bak jest łatwym łupem. Materiał, z którego jest wykonany, można łatwo uszkodzić mechanicznie, co stwarza możliwość odlania paliwa bez konieczności jego otwierania. Pamiętajmy, że możemy skutecznie zabezpieczyć wlew paliwa, by ustrzec się przed kradzieżą.

Instalacji zabezpieczających wlew baku paliwa jest całkiem sporo. Są różnego rodzaju zabezpieczające nakładki, które wkłada się do otworu. Dlatego warto rozważyć montaż właściwego zabezpieczenia technicznego, bądź zabezpieczenia elektronicznego, które informowałoby zdalnie kierowcę o tym, że ktoś próbuje dostać się do baku z paliwem.

Kradzież paliwa nie musi jednak odbywać się poprzez wlew paliwa. Złodziej może przecież bezpośrednio spróbować dostać się do baku. Najprostszym sposobem, aby zapobiec takiej sytuacji, jest odpowiednie parkowanie samochodu w celu utrudnienia dostępu do baku od spodu. Można także zabudować dostęp do baku. Kolejną opcją, jaką można rozważyć, jest zainstalowanie w zbiorniku tak zwanych czujników wstrząsowych.

Jednak najskuteczniejszą metodą pozostaje parkowanie samochodu na prywatnej posesji lub w garażu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy, żeby pojazdu nie zostawiać w miejscach odludnych. Ruchliwy i dobrze oświetlony teren jest najlepszy. Złodzieje nie chcą ryzykować. Jeśli parkujesz samochód w świetle dziennym, a planujesz do niego wrócić wieczorem, zastanów się, jak okolica będzie wyglądała o tej porze. Staraj się korzystać z parkingów strzeżonych. Starajmy się parkować w taki sposób, by dojście do wlewu paliwa było utrudnione. Zamontujmy w samochodzie alarm. Zawsze zamykajmy na klucz korek wlewu paliwa.

To samo dotyczy zbiorników z paliwem, w których rolnicy bądź przedsiębiorcy z firm transportowych przechowują paliwo. Dostęp do nich powinien być utrudniony, a zbiorniki nie powinny znajdować się w takim miejscu, w którym jest ono czy też poza zasięgiem wzorku czy tez poza zasięgiem kamer czy też innych zabezpieczeń technicznych.

W przypadku zauważenia, że w rejonie zaparkowanych ciężarówek bądź zbiorników z paliwem pojawiają się podejrzane osoby, radzimy bezzwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji. Im szybsza będzie reakcja obywatela, tym skuteczniejsza może być policyjna interwencja.

WAŻNE TELEFONY:

  • TELEFONY ALARMOWE 112, 997,
  • OFICER DYŻURNY/ DYŻURNY KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W Wołominie  tel. 22 776 20 21

ts