Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Szpital Ratownika Cegiełki” z udziałem policjantów wołomińskiej Komendy

Data publikacji 19.10.2018

16 października w Szkole Podstawowej Nr 1 w Markach uczniowie brali udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób, co było też doskonałą okazją do podsumowanie akcji „Szpital Ratownika Cegiełki”. Akcji tej towarzyszyła dodatkowo lekcja o bezpieczeństwie dla dzieci klas IV-VIII, podczas której odbył się pokaz z udziałem kaskadera i ratowników medycznych. Dzieci zostały zapoznane przez policjantów wołomińskiej Komendy z zagrożeniami na drodze i co robić w sytuacji wypadku. Policjanci z Ruchu Drogowego zaprezentowali praktyczne działania na miejscu wypadku, a później przeprowadzili pogadankę o bezpieczeństwie.

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” dotarł już do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak ogromną skalę naukę podstawowych czynności ratujących życie do szkół podstawowych. W Szkole Podstawowej nr 1 w Markach uczniowie brali udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.

Ten dzień był też doskonałą okazją do podsumowania akcji Szpital Ratownika Cegiełki, którą zainicjował w roku 2017 burmistrz Jacek Orych. Działania, miały na celu aktywizację najmłodszych mieszkańców miasta Marki do nauki zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznych zachowań w obliczu wyzwań stawianych nam wszystkim przez codzienność. Tak właśnie powstał pilotażowy program nauki przez zabawę, który otrzymał nazwę „Szpital Ratownika Cegiełki”. To kontynuacja działań burmistrza w zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta, które rozpoczęły się już w roku 2015 od wdrożenia projektu powszechnego dostępu do defibrylacji. Dzięki temu na terenie miasta zostało zainstalowanych 8 sztuk automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED). Urządzenia te, wraz z zestawami treningowymi, trafiły do mareckich szkół, a także do mareckiego Komisariatu Policji i Urzędu Miasta.

Głównym cele programu było przede wszystkim:

  • przeciwdziałanie zjawisku znieczulicy społecznej;
  • wpojenie dzieciom właściwych zachowań w obliczu wypadków lub sytuacji potencjalnie niebezpiecznych;
  • wypracowanie odpowiednich reakcji w sytuacji zagrożenia;
  • numery alarmowe jako podstawa bezpieczeństwa;
  • nauczenie dzieci poprzez zabawę zasad bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy;
  • zmniejszenie u dzieci uczucia lęku przed szpitalem i lekarzem;
  • profilaktyka w zakresie używek.

Pilotażowy program „Szpital Ratownika Cegiełki” miał swój finał 16 października 2018 r., a jego zwieńczeniem było bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji.

Akcji tej towarzyszyła dodatkowo lekcja o bezpieczeństwie dla dzieci klas IV-VIII, podczas której odbył się pokaz z udziałem kaskadera i ratowników medycznych. Dzieci zostały zapoznane przez policjantów wołomińskiej Komendy z zagrożeniami na drodze i co robić w sytuacji wypadku. Policjanci z Ruchu Drogowego zaprezentowali praktyczne działania na miejscu wypadku, a później przeprowadzili pogadankę o bezpieczeństwie.

ts/na podstawie informacji UM Marki

  • finał akcji "Szpital Ratownika Cegiełki" z udziałem policjantów
  • finał akcji "Szpital Ratownika Cegiełki" z udziałem policjantów
  • finał akcji "Szpital Ratownika Cegiełki" z udziałem policjantów
  • finał akcji "Szpital Ratownika Cegiełki" z udziałem policjantów
  • finał akcji "Szpital Ratownika Cegiełki" z udziałem policjantów
  • finał akcji "Szpital Ratownika Cegiełki" z udziałem policjantów
Powrót na górę strony